Rady a tipy

Životopis

Samotné slovo „životopis“ vychází z latinského „curriculum vitae“ – běh života, proto se mnohdy uvádí pouze zkratka CV. Životopis se přikládá především k žádostem o zaměstnání. Obsahuje základní údaje o vás. My si nyní povězme, jak by měl správný životopis vypadat.
Životopis můžete psát jako vyprávění nebo pouze v bodech (tzv. strukturovaný). Hned v úvodu si však řekněme, že praktičtější a přehlednější je rozhodně životopis strukturovaný, proto doporučujeme používat tento.


Průvodní dopis

Pouze životopis však nestačí. Je zvykem společně s ním zasílat průvodní dopis. Jedná se o dopis, kterým uvedete životopis samotný. Tím nejjednodušším, co můžete udělat, je napsat pouhou zprávu, že zasíláte životopis. Pokud však chcete na svého potencionálního zaměstnavatele působit opravdu dobře, přetvořte pouhý dopis průvodní na dopis motivační. O co se jedná?


Pracovní pohovor

Pokud jste byli pozváni k pohovoru, znamená to, že jste svým průvodním dopisem a životopisem svého potencionálního zaměstnavatele zaujali natolik, že vás chce vidět osobně. V tomto případě je důležité mít na paměti, že vás tento zaměstnavatel nemá v plánu zkoušet, pouze chce zjistit hloubku vašich znalostí a samozřejmě také fakt, zda se k tomuto zaměstnání hodíte.


Nástup do nového zaměstnání.

Úspěšně jste absolvovali přijímací pohovor (v některých případech i více pohovorů), znáte datum nástupu do nového zaměstnání a jistě si říkáte, že to nejtěžší je již za vámi. My vás však nyní přesvědčíme o opaku. Nechceme nikoho z vás zbytečně děsit, ale samotný nástup na nové pracovní místo je stejně tak důležitý jako přijímací pohovor.