Nástup do nového zaměstnání.

warning: Illegal string offset 'files' in /home/460fky8p/public_html/modules/upload/upload.module on line 276.

Úspěšně jste absolvovali přijímací pohovor (v některých případech i více pohovorů), znáte datum nástupu do nového zaměstnání a jistě si říkáte, že to nejtěžší je již za vámi. My vás však nyní přesvědčíme o opaku. Nechceme nikoho z vás zbytečně děsit, ale samotný nástup na nové pracovní místo je stejně tak důležitý jako přijímací pohovor.
Co je nutné udělat ještě před nástupem? V první řadě je praktické zjistit přesnou pracovní dobu. Někdy vám ji zaměstnavatel sdělí již při pohovoru. V jiných případech tomu ale tak není, a proto se vyplatí zeptat, abyste pak nebyli nemile překvapeni. Ještě před nástupem některé firmy vyžadují lékařskou prohlídku. I na toto by se nemělo zapomenout. Doporučujeme sjednat si návštěvu u lékaře včas, abyste se pak vyhnuli zbytečné nervozitě, že ono lékařské potvrzení nezískáte ještě před prvním dnem v zaměstnání.
Přesvědčte se o ukončení předchozího pracovního poměru. Důležité je sepsat výpověď či dohodu o rozvázání pracovního poměru a stvrdit ji svými podpisy (zaměstnanec i zaměstnavatel). Je třeba dbát na výpovědní lhůtu. Vše si sjednejte tak, aby se vám tato lhůta nekřížila s nástupem do nového zaměstnání.
Nyní si povězme, jaké dokumenty a papíry s sebou musíte mít. V první řadě je to váš doklad totožnosti. Nejčastěji se jedná o občanský průkaz, ale možné je také předložit cestovní pas. Nezapomeňte také na průkazku zdravotní pojišťovny. Váš předchozí zaměstnavatel je vám povinen při ukončení pracovního poměru vydat potvrzení o zaměstnání. Většina lidí zná tento doklad pod pojmem „zápočtový list“. Ten s sebou svůj první pracovní den také rozhodně vezměte. U některých zaměstnání jsou navíc požadovány další doklady – například řidičský průkaz. Zde už ale záleží na charakteru nového pracovního místa a váš budoucí zaměstnavatel by vás měl včas informovat, jaké další doklady bude požadovat.
Dále je velice důležité si předem vyjasnit, co od nového zaměstnání očekáváte. Zjistěte si pokud možno co nejvíce o společnosti a o konkrétním pracovním místě, na které nastupujete. Přemýšlejte nejen o vaší dráze, ale také o překážkách, které vám vaši profesní cestu mohou zkřížit. S vymezením představ a očekávání o nové práci se vám jistě bude mnohem lépe nastupovat a rychleji se zorientujete.
To bylo několik slov o době ještě před samotným nástupem a o tom, co všechno je třeba zařídit. Nyní se zaměřme na onen velký den, kdy do nového zaměstnání nastupujete. Je úplně normální, že cítíte nervozitu. Čeká vás nové prostředí, noví kolegové, v některých případech dokonce nové profesní zaměření. Jděte proto předcházející den včas spát, abyste se druhý den probudili svěží a plni energie.
Nezapomeňte, že první den jistě budete nervózní. Díky pohodlnému, avšak zároveň vkusnému, oblečení se jistě budete hned cítit lépe. Myslete tedy na to při jeho výběru. Stejně tak, jako jsme vám radili v případě přijímacího pohovoru, i nyní si zjistěte potřebné spoje. Rozhodně bude vypadat lépe, když přijdete o něco dříve, než když doběhnete o pět minut později a k tomu celí zadýchaní.
Na počátku vašeho prvního dne v novém zaměstnání vás mohou čekat dva možné scénáře. V prvním případě vás zaměstnavatel uvede do kanceláře a očekává, že se rovnou zapojíte do pracovního procesu. Mnohem běžnější je však druhý případ, kdy jste seznámeni s pracovištěm i s novými kolegy. Většinou v rámci tzv. vstupního školení zjistíte, jaká bude vaše pracovní náplň.
V případě, že si v prvních dnech na novém pracovním místě nejste s něčím jistí, neváhejte a ptejte se. Nejprve zkuste co nejvíce zjistit od svých kolegů a pokud vám neporadí oni, můžete se obrátit na svého nadřízeného.
Důležité je nepropadat panice, být klidní a milí. Přejeme vám, aby se váš první den v novém zaměstnání vydařil přesně tak, jak si přejete.